Ozonoterapia jest wykorzystywana do leczenia zakażonych ran, odleżyn, oparzeń, owrzodzeń żylakowych, stanów zapalnych skóry, kości, zmian po naświetlaniu przy leczeniu przeciwnowotworowym, trudno gojących się przetok, czy też zapaleń i chorób zakaźnych niektórych narządów wewnętrznych. Szczególnie w tych przypadkach, gdzie nie uzyskujemy efektów w leczeniu antybiotykami z powodu odporności bakterii lub ograniczonego dostępu leków do miejsca zakażenia. Ozon jest gazem bardzo dobrze rozpuszczalnym w wodzie, osoczu krwi i płynach tkankowych naszego organizmu. Nawet podany w formie gazu bezpośrednio do naczynia krwionośnego natychmiast ulega rozpuszczeniu w osoczu oraz łączy się z hemoglobiną krwinek czerwonych. Ozon posiada także znacznie większe powinowactwo do hemoglobiny erytrocytów niż tlen. Te fizyczne właściwości ozonu wykorzystywane są w leczeniu niedokrwienia narządów i tkanek spowodowanych miażdżycą tętnic – niedokrwienia mózgu, serca i kończyn dolnych oraz innych części ciała. Ozon jako bardziej wartościowy energetycznie od tlenu dostarczony do niedokrwionych z powodu miażdżycy tkanek i narządów poprawia ich utlenowienie i przyspiesza metabolizm komórkowy. Poprawia w ten sposób funkcje organów i narządów oraz zapobiega zagrażającej martwicy tkanek.
Co to jest ozon ?
Ozon, tritlen (O3) – jedna z odmian alotropowych tlenu, ma bardzo silne działanie dezynfekujące i dezodorujące. Stosowany jest przy oczyszczaniu i dezynfekcji wody oraz powietrza, pełni ważną rolę w pochłanianiu części promieniowania ultrafioletowego dochodzącego ze słońca do ziemi.
Ozon w temperaturze pokojowej jest bezbarwnym, lekko niebieskim gazem, który wyczuwalny jest przy stężeniu 1:600. Łatwo rozpuszcza się w wodzie (15 razy lepiej niż tlen) i przyłącza się do podwójnego wiązania w związkach organicznych. Jest jednym z najsilniejszych utleniaczy. Stosowany jest powszechnie na świecie do uzdatniania wody pitnej. Ozon łatwo przekształca się w tlen, wyzwalając jednocześnie bardzo aktywny tlen atomowy.
Co to jest ozonoterapia ?
Podczas zabiegu ozonoterapii eliminujemy organizmy niższe ( bakterie, wirusy i grzyby ) uszkadzając ich membranę komórkową. Nie jest to zasługą Ozonu, jak mogłaby wskazywać nazwa zabiegu, a tlenu atomowego ( im status nescendi ). Powstaje on podczas powstawania i rozpadu Ozonu. Tlen atomowy reagując z wodorem, niszczy podwójne wiązania węglowe, uszkadzając trwale membranę komórkową organizmów niższych, rozlania się cytoplazmy i ich obumarcie.
Mimo tego, iż dziś wiemy, że to tlen atomowy niszczy organizmy niższe, zabieg dalej nazywany jest Ozonoterapią.
Ozonoterapia – czy leczenie zębów ozonem jest możliwe ?
Pierwsze doniesienia dotyczące właściwości bakteriobójczych ozonu w medycynie sięgają 1898 roku. Skuteczne użycie ozonu w medycynie do leczenia zainfekowanych ran skłoniło dr Fisch z Zürichu do zastosowania tej metody w leczeniu paradontozy. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w związku z problemami zdrowotnymi jakie wygenerowała wszechobecna chemia i farmakologia skłoniła środowisko medyczne do ponownego zainteresowania się tą metodą. Rozwój techniki i materiałów ( kauczuk syntetyczny ) umożliwił wyprodukowanie generatorów ozonu , które są już nie tylko stosowane w medycynie czy przemyśle ale zaczynają być stosowane na co dzień w gospodarstwie domowym do ozonowania pomieszczeń, uzdatniania wody pitnej, odgrzybiania klimatyzacji itp. Ozonowanie zdobywa coraz większą grupę użytkowników ponieważ jest to całkowicie naturalna metoda eliminacji bakterii wirusów i grzybów nie wywołująca żadnych skutków ubocznych. W medycynie standardowo zaczyna być stosowane ozonowanie krwi w trakcie transfuzji oraz aplikacja domięśniowa ozonu lub krwi ozonowanej. W stomatologii poprzez różnego rodzaju możliwości aplikacji stosowana jest w leczeniu ozonem próchnicy oraz chorób jamy ustnej włącznie ze skuteczną profilaktyką.
Generatory ozonu – trzy sposoby aplikacji
Ozon jest nietrwały, rozpada się w powietrzu na tlen cząsteczkowy O2 i tlen atomowy O. Aby wytworzyć duże stężenie tlenu atomowego niezbędnego do skutecznej dezynfekcji, generatory muszą dysponować możliwością produkcji dużej ilości Ozonu ponieważ połowiczny jego czas rozpadu w powietrzu trwa 10 minut. Mając na uwadze sposób generowania Ozonu oraz czas jego rozpadu producenci oferują urządzenia pracujące w różnych systemach tak aby umożliwić leczenie różnych przypadków klinicznych.
– Generator ozonu pracujący w systemie otwartym. –
To typowe generatory najczęściej stosowane w różnych dziedzinach. Ozon produkowany jest wewnątrz urządzenia i przez pompy tłoczące doprowadzany w miejsce aplikacji. W zabiegach stomatologicznych tego typu generatory są stosowane do aplikacji powierzchniowej poprzez nadmuch ozonu w miejsce aplikacji oraz w trudno dostępne miejsca jak wierzchołek kanału korzeniowego, kieszonki dziąsłowe czy przetoki poprzez odpowiednie aplikatory . Odpowiednio dostosowane stężenie ozonu i aplikacja w tego typu miejsca zapewnia ich skuteczną dezynfekcje i eliminuje ryzyko powikłań pozabiegowych.
Generatory medyczne zasilane są tlenem medycznym. Pyłoszczelne i sterylne systemy aplikacji dają możliwość aplikacji Ozonu domięśniowo oraz przeprowadzić mała i dużą autohemoterapię. To sprawdzone sposoby leczenia stosowane w wielu klinikach na całym świecie do leczenia rożnych schorzeń jako alternatywa dla tradycyjnych metod leczenia.
– Generator ozonu z sądami plazmowymi –
Zbadanie procesów zachodzących podczas zabiegu ozonoterapii dały impuls producentom do opracowania urządzeń współpracujących z sondami plazmowymi. W polu magnetycznym sond aplikacyjnych powstają w pełni kontrolowane mikrowyładowania umożliwiające rozczepienie tlenu cząsteczkowego O2 na wysoko reaktywny tlen atomowy O. Tym samym uzyskujemy ten sam efekt co podczas ozonoterapii w postaci dezynfekcji pola zabiegowego a pole magnetyczne umożliwia dodatkowo penetracje tkanki nawet do 10 mm w głąb. Połączenie terapeutycznych właściwości pola magnetycznego oraz ozonoterapii daje doskonałe efekty leczenia w bardzo krótkim czasie. Odpowiednio dobrane kształty sond umożliwiają aplikację w różnych polach zabiegowych.
– Generator ozonu pracujący w systemie zamkniętym.
Wewnątrz urządzenia wytwarzany jest ozon i poprzez system ssąco – tłoczący transportowany jest przewodami w miejsce aplikacji. W medycynie są to komory i rękawy ozonowe a w stomatologii szczelne kapturki lub specjalne nakładki na zęby – łyżki ozonowe. Duże stężenie Ozonu niezbędne do skutecznej dezynfekcji pola zabiegowego w związku z krótkim czasem aplikacji, w odniesieniu do długiego czasu rozpadu niezbędne jest jego odessanie i dezaktywacja w katalizatorze na O2 .
Nakładki dają możliwość jednocześnie dezynfekcji dziąseł, zębów szczęki oraz żuchwy. Daje to perspektywę na leczenie chorób tkanki miękkiej bez konieczności stosowania środków farmakologicznych i skuteczną profilaktykę oraz bezbolesne leczenie próchnicy tak ważne szczególnie dla dzieci.
Zabudowane wewnątrz urządzeń generatory o różnych wydajnościach w połączeniu z wentylatorem służą do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach i gabinetach a w połączeniu z pompą np. do ozonowani wody, którą można przepłukiwać jamę ustną . Tych zastosowań jest bardzo dużo o czym można się przekonać przeglądając internet ( www.ozontechnology.pl )
Obecnie każdy nowo otwarty czy już funkcjonujący gabinet potrzebuje marketingu i budowania dobrych relacji z pacjentami. W natłoku codziennych obowiązków związanych z funkcjonowaniem praktyki zwykle brakuje na to czasu. Pacjenci korzystając z ogromnego źródła wiedzy jakim jest internet są coraz bardziej wyedukowani jakie są możliwości leczenia. Brak odpowiedniego wyeksponowania posiadanych urządzeń umożliwiających wykonywanie specjalistycznych zabiegów powoduje iż pacjenci korzystają z usług innego gabinetu tylko dlatego że nie wiedzą iż w gabinecie , w którym się leczą mogą z niego również skorzystać.
Aby pomóc naszym klientom będącym członkami programu ” Stomatologia bez bólu bez stresu ” przygotowaliśmy pakiet marketingowy oraz program edukacyjny dla pacjentów.
7 korzyści dla gabinetów członkowskich
1. Każdy gabinet zostaje oznaczony 50 cm naklejką z logiem programu.
2. Jest wpisany do bazy uczestników programu dostępnej w internecie dla pacjentów szukających skutecznego i bezbolesnego leczenia.
3. W zależności od rodzaju urządzenia gabinet otrzymuje plakat oraz ulotki dla pacjenta informujące o metodzie leczenia i jej możliwościach.
4. Personel gabinetu ma do dyspozycji butony z logiem programu, na które pogodny ząbek zachęci pacjentów do leczenia.
5. Dla małych pacjentów mamy nagrody , czyli naklejki ” Dzielny pacjent „.
6. Na blogu http://stomatologiabezbolubezstresu.pl/ publikujemy artykuły, zdjęcia i filmy umożliwiające zapoznanie się pacjentów z poszczególnymi metodami leczenia. Korzystamy z najnowszych badań oraz współpracujemy z gabinetami należącymi do programu.
7. Na Facebooku https://www.facebook.com/stomatologiabezbolubezstresu pacjenci informowani są na bieżąco o wszystkich działaniach w ramach programu, akcjach gabinetów członkowskich i newsach z branży.